PROFILAKTYKA ZDROWOTNA-JODEK POTASU

Szanowni Państwo,

W związku z pismem od Wojewody Dolnośląskiego dotyczącym potencjalnego zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym, trwają przygotowania do dystrybucji tabletek jodku potasu. To standardowe procedury, podjęte w ramach zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.

Jodek potasu to środek blokujący w organizmie wchłanianie radioaktywnego jodu. Tabletka chroni przede wszystkim przed chorobami nowotworowymi, będącymi konsekwencjami promieniowania. Odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu wypełni tarczycę stabilnym jodem, zapobiegając nagromadzeniu się w niej jodu radioaktywnego.

W przypadku skażenia radiacyjnego ważny jest czas podania preparatu, dlatego konieczne jest wcześniejsze uzyskanie Państwa zgody na wydanie Państwa dziecku tabletki jodku potasu na terenie szkoły czy przedszkola. W przypadku dzieci przedszkolnych i dzieci z kl. 1-3, jodek potasu będzie podawany w obecności pracownika służby zdrowia. 

Proszę, aby maksymalnie do poniedziałku (10.10.2022r.) wypełnioną zgodę przekazać wychowawcy. Zgody zostaną przekazane dzieciom w dniu 6.10.2022 r. Zgoda dostępna jest również w formie elektronicznej do pobrania na stronie internetowej szkoły/przedszkola.

Jednocześnie informujemy, że prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia jest znikome, a tabletki  jodku potasu będą wydawane tylko zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów lub Zarządzeniem Wojewody Dolnośląskiego. 

Beata Ćwiek
Dyrektor ZSP w Bielanach Wr.

charakterystyka_produktu-jodek_potasU

ulotka-jodku_potasu

zgoda-rodzicow

Przejdź do treści strony